Earworm Wednesday: Baba Yetu Angel City Chorale


If you have ever played Civilization IV you have heard this song composed by Christopher Tin. What you may not have know is that this is the Lord’s Prayer in Swahill.  Enjoy.

Swahili English
“Baba Yetu”
Baba yetu, Yetu uliye
Mbinguni yetu, Yetu amina!
Baba yetu Yetu uliye
Jina lako e litukuzwe.Utupe leo chakula chetu
Tunachohitaji utusamehe
Makosa yetu, hey!
Kama nasi tunavyowasamehe
Waliotukosea usitutie
Katika majaribu, lakini
Utuokoe, na yule, muovu e milele!

Ufalme wako ufike utakalo
Lifanyike duniani kama mbinguni. Amina.

Our Father, who art
in Heaven. Amen!
Our Father,
Hallowed be thy name.Give us this day our daily bread,
Forgive us of
our trespasses
As we forgive others
Who trespass against us
Let us not fall in temptation, but
deliver us from the evil one forever.

Thy kingdom come, thy will be done
On Earth as it is in Heaven. Amen.

Above translation provided by Wikipedia

Advertisements